| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | AML25 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPDT |
| Features | Diode Protection for LED |
| Part Status | Obsolete |
| Illumination | Illuminated |
| Actuator Type | Paddle |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Bushing Thread | - |
| Actuator Length | - |
| Switch Function | Mom-On-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 24 V |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC), 2A (DC) |
| Operating Temperature | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 28.98mm x 19.05mm |
| Illumination Type, Color | LED, Yellow |
| Illumination Voltage (Nominal) | 24 VDC |
Electronic Components Services
