7401MD9V71ME
- Part Number
- 7401MD9V71ME
- Manufacturer
- C&K
- Description
- SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V
- Data sheet
Specifications
| Package | Tray |
|---|
| Series | 7000 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | 4PDT |
|---|
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
|---|
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Illumination | Non-Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Standard Round |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Bushing Thread | Unthreaded |
|---|
| Actuator Length | 6.86mm |
|---|
| Switch Function | On-On |
|---|
| Termination Style | PC Pin |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 120 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | 28 V |
|---|
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
|---|
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | - |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|