GT12MCKE
- Part Number
- GT12MCKE
- Manufacturer
- C&K
- Description
- SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V
- Data sheet
Specifications
| Package | Bulk |
|---|
| Series | GT |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | SPST |
|---|
| Features | Sealed |
|---|
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Illumination | Non-Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Standard Round |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Bushing Thread | Unthreaded |
|---|
| Actuator Length | 3.81mm |
|---|
| Switch Function | On-Off |
|---|
| Termination Style | PC Pin |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 20 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | 20 V |
|---|
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
|---|
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | - |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|