7109SPY3ZQE
- Part Number
- 7109SPY3ZQE
- Manufacturer
- C&K
- Description
- SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
- Data sheet
Specifications
| Package | Tray |
|---|
| Series | 7000 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Circuit | SPDT |
|---|
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Illumination | Non-Illuminated |
|---|
| Actuator Type | Anti-Rotation |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount |
|---|
| Bushing Thread | M6 x 0.75 |
|---|
| Actuator Length | 10.67mm |
|---|
| Switch Function | On-Mom |
|---|
| Termination Style | Solder Lug |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | 120 V |
|---|
| Voltage Rating - DC | 28 V |
|---|
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
|---|
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.50mm Dia |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|