| Package | Box |
|---|---|
| Series | 9140 |
| RoHS | RoHS |
| Type | Bench (AC to DC) |
| Features | LAN, Memory, Selectable Output, Software, Tracking and Parallel Modes, USB Interface |
| Part Status | Active |
| Display Type | LCD |
| Power (Watts) | 300W |
| Current - Output | 4A |
| Size / Dimension | 13.000" L x 8.400" W x 3.500" H (330.20mm x 213.36mm x 88.90mm) |
| Voltage - Output | 60VDC |
| Voltage - Supply | 100 ~ 240VAC |
| Number of Outputs | 3 |
| Number of Characters | - |
Electronic Components Services
