| Package | Box |
|---|---|
| Series | MR |
| RoHS | RoHS |
| Type | Bench (AC to DC) |
| Features | Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, USB Interface |
| Part Status | Active |
| Display Type | VFD |
| Power (Watts) | 5000W |
| Current - Output | 0 ~ 80A |
| Size / Dimension | 16.500" L x 3.500" W x 21.000" H (419.10mm x 88.90mm x 533.40mm) |
| Voltage - Output | 0 ~ 250VDC |
| Voltage - Supply | 200 ~ 240VAC |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Characters | - |
Electronic Components Services
