| Package | Box |
|---|---|
| Series | EL-R |
| RoHS | RoHS |
| Type | Bench (AC to DC) |
| Features | Constant Current and Constant Voltage Indicators, Linear |
| Part Status | Active |
| Display Type | Digital |
| Power (Watts) | 75W |
| Current - Output | 0 ~ 5A |
| Size / Dimension | 11.614" L x 5.512" W x 6.299" H (295.00mm x 140.00mm x 160.00mm) |
| Voltage - Output | 0 ~ 15VDC |
| Voltage - Supply | 230VAC, 115VAC |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Characters | 8 |
Electronic Components Services
