| Package | Box |
|---|---|
| Series | EX-R |
| RoHS | RoHS |
| Type | Bench (AC to DC) |
| Features | Constant Current and Constant Voltage Indicators |
| Part Status | Active |
| Display Type | Digital |
| Power (Watts) | 175W |
| Current - Output | 0 ~ 5A |
| Size / Dimension | 12.598" L x 5.512" W x 6.299" H (320.00mm x 140.00mm x 160.00mm) |
| Voltage - Output | 0 ~ 35VDC |
| Voltage - Supply | 230VAC |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Characters | 8 |
Electronic Components Services
