| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | Cal Test |
| RoHS | RoHS |
| Type | Heavy Duty |
| Color | Natural |
| Length | 1.530" (38.86mm) |
| Plating | - |
| Ratings | - |
| Material | Copper |
| Quantity | 500 Pieces |
| Insulation | Non-Insulated |
| Jaw Opening | 0.313" (7.95mm) 5/16" |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Screw |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 10 A |
| Material - Insulation | - |
Electronic Components Services
