| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator |
| Color | Black |
| Length | 2.283" (58.00mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | AA59466-016 |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated Sleeve |
| Jaw Opening | 0.310" (7.87mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) or Screw |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 10 A |
| Material - Insulation | Tenite Acetate |
Electronic Components Services
