| Package | Bag |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator, Miniature |
| Color | Silver |
| Length | 1.400" (35.56mm) |
| Plating | - |
| Ratings | - |
| Material | Stainless Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Non-Insulated |
| Jaw Opening | 0.240" (6.10mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Solder |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Material - Insulation | - |
Electronic Components Services
