| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Battery Terminal Clamp, Miniature |
| Color | Red |
| Length | 3.000" (76.20mm) 3" |
| Plating | Zinc |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated Sleeve |
| Jaw Opening | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Solder |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 40 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
