| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Heavy Duty, 3 Sided Jaw |
| Color | Natural |
| Length | 2.000" (50.80mm) 2" |
| Plating | Zinc |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Non-Insulated |
| Jaw Opening | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Screw |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 10 A |
| Material - Insulation | - |
Electronic Components Services
