| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | ZB3010 |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator, Large |
| Color | Red |
| Length | 2.842" (72.18mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | - |
| Material | Stainless Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.700" (17.78mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Screw |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 30 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
