| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 2240 |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator |
| Color | Black |
| Length | 2.300" (58.42mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.300" (7.62mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) |
| Voltage - Rated | 150VRMS |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Material - Insulation | Vinyl |
Electronic Components Services
