| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | Cal Test |
| RoHS | RoHS |
| Type | Battery Terminal Clamp, Micro |
| Color | Red |
| Length | 1.100" (27.94mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | - |
| Material | Silver |
| Quantity | 500 Pieces |
| Insulation | Insulated Sleeve |
| Jaw Opening | 0.220" (5.59mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Solder |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 15 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
