| Package | Tray |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Type | Crocodile |
| Color | Black and Red |
| Length | 3.752" (95.30mm) |
| Plating | - |
| Ratings | CAT III 1000V |
| Material | - |
| Quantity | 1 Pair |
| Insulation | - |
| Jaw Opening | 1.559" (39.60mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Material - Insulation | - |
Electronic Components Services
