| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Battery Terminal Clamp, Miniature |
| Color | Black and Red |
| Length | 2.880" (73.15mm) |
| Plating | Copper |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Pair |
| Insulation | Insulated Sleeve |
| Jaw Opening | 1.125" (28.58mm) 1 1/8" |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Screw |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 50 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
