| Package | Bag |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator |
| Color | Red |
| Length | 2.913" (74.00mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | CAT III 1000V, CAT IV 600V |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) |
| Voltage - Rated | 600V, 1000V |
| Current Rating (Amps) | 10 A |
| Material - Insulation | - |
Electronic Components Services
