| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Pee-Wee |
| Color | Black and Red |
| Length | 1.530" (38.86mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 2 Pair |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.310" (7.87mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Screw |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
