| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | Cal Test |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator, Large |
| Color | Red |
| Length | - |
| Plating | Nickel |
| Ratings | CAT III 1000V, IEC 61010-031 |
| Material | Brass |
| Quantity | 10 Pieces |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.984" (25.00mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Material - Insulation | Polypropylene (PP) |
Electronic Components Services
