| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | A066 |
| RoHS | RoHS |
| Type | Crocodile, Safety |
| Color | Black |
| Length | 3.850" (97.79mm) |
| Plating | - |
| Ratings | CAT III 1000V, IEC 61010 |
| Material | - |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.790" (20.07mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Current Rating (Amps) | 16 mA |
| Material - Insulation | - |
Electronic Components Services
