| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Heavy Duty |
| Color | Black and Red |
| Length | 2.840" (72.14mm) |
| Plating | Zinc |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 4 Pieces |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.750" (19.05mm) 3/4" |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Screw |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 25 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
