| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | Cal Test |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator, Extra Large |
| Color | Black |
| Length | - |
| Plating | Nickel |
| Ratings | CAT III 1000V, CAT IV 600V, IEC 61010-031 |
| Material | Brass |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 1.260" (32.00mm) |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Female Thread, 8-32 |
| Voltage - Rated | 600V, 1000V |
| Current Rating (Amps) | 36 A |
| Material - Insulation | Polypropylene (PP) |
Electronic Components Services
