| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator |
| Color | Black |
| Length | 3.346" (85.00mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | CAT II, IEC 61010 |
| Material | Brass |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | - |
| Jaw Opening | 1.181" (30.00mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Current Rating (Amps) | 32 A |
| Material - Insulation | Polypropylene (PP) |
Electronic Components Services
