| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | Cal Test |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator |
| Color | Blue |
| Length | - |
| Plating | Nickel |
| Ratings | CAT III 1000V |
| Material | Brass |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Threaded |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
Electronic Components Services
