| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | SureGrip™ AC285 |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator, Safety, Large |
| Color | Black and Red |
| Length | - |
| Plating | Nickel |
| Ratings | CAT III 1000V, CAT IV 600V |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Pair |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | - |
| Part Status | Active |
| Termination | - |
| Voltage - Rated | 600V, 1000V |
| Current Rating (Amps) | 10 A |
| Material - Insulation | Rubber |
Electronic Components Services
