| Package | Bag |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Battery Terminal Clamp |
| Color | Black |
| Length | 3.700" (93.98mm) |
| Plating | Zinc |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.600" (15.24mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 25 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
