| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Kelvin |
| Color | Red |
| Length | 6.299" (160.00mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 2.008" (51.00mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Solder |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 100 A |
| Material - Insulation | Polyethylene (PE) |
Electronic Components Services
