| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | Cal Test |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator, Safety, Small |
| Color | Black |
| Length | 3.230" (82.04mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | CAT II 1000V, CAT V 600V |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.270" (6.86mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) |
| Voltage - Rated | 600V, 1000V |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Material - Insulation | Nylon, Glass Filled |
Electronic Components Services
