| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Heavy Duty |
| Color | - |
| Length | 4.500" (114.30mm) |
| Plating | Zinc |
| Ratings | - |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Non-Insulated |
| Jaw Opening | 1.063" (27.00mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Female Thread, 10-32 |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 50 A |
| Material - Insulation | - |
Electronic Components Services
