| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Alligator, Safety |
| Color | Red |
| Length | 3.230" (82.04mm) |
| Plating | Nickel |
| Ratings | CAT II 300V, CAT III 150V, IEC 1010 |
| Material | Steel |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated |
| Jaw Opening | 0.270" (6.86mm) |
| Part Status | Active |
| Termination | Banana, Female Socket (Jack) |
| Voltage - Rated | 150V, 300V |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
Electronic Components Services
