| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Type | Battery Terminal Clamp |
| Color | Black |
| Length | 6.000" (152.40mm) |
| Plating | - |
| Ratings | - |
| Material | Copper |
| Quantity | 1 Piece |
| Insulation | Insulated Sleeve |
| Jaw Opening | 1.625" (41.28mm) 1 5/8" |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp or Screw |
| Voltage - Rated | - |
| Current Rating (Amps) | 400 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
