5114
- Part Number
- 5114
- Manufacturer
- Pomona Electronics
- Description
- TEST CLIP DIP 14 (2 X 7)
- Data sheet
Specifications
| Package | Bulk |
|---|
| Series | |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | Keyswitch |
|---|
| Circuit | SPST-NO |
|---|
| Features | - |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Actuator Type | Rectangular, Button |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Switch Function | Off-Mom |
|---|
| Actuator Marking | No Marking |
|---|
| Termination Style | PC Pin |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Voltage Rating - AC | - |
|---|
| Voltage Rating - DC | 12 V |
|---|
| Color - Actuator/Cap | White |
|---|
| Current Rating (Amps) | 10mA (DC) |
|---|
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
|---|
| Panel Cutout Dimensions | - |
|---|
| Illumination Type, Color | - |
|---|
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
|---|