| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | BU |
| RoHS | RoHS |
| Color | Black and Red |
| Cable Type | - |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Part Status | Active |
| Cable Length | 4.0" (101.60mm) |
| 1st Connector | BNC, Female Socket (Jack) |
| 2nd Connector | Tip Plug, Stackable (2) |
| Configuration | BNC to Pin Tip |
| Voltage - Rated | 300VAC |
| Temperature Range | 221°F (105°C) |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
