| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | SMD Test Tweezer™ 5142 |
| RoHS | RoHS |
| Color | Black Cable, Black and Red Leads |
| Cable Type | RG-174/U |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Part Status | Active |
| Cable Length | 48.0" (1219.20mm) |
| 1st Connector | BNC, Male Plug |
| 2nd Connector | SMD Tweezer |
| Configuration | BNC to SMD Tweezer |
| Voltage - Rated | 45VAC, 60VDC |
| Temperature Range | 122°F (50°C) |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Electronic Components Services
